صفحه آرا کیست؟ آشنایی با وظایف صفحه آراء و صفحه بند

چکیده این مطلب:منتشر شده در تاریخ: ۹۷/۰۵/۰۴

در مطالب گذشته وب سایت تیم طراحان جوانه به تعریف صفحه آرایی و آموزش هایی در این زمینه پرداختیم. دراین مطلب قصد داریم شما را وظایف صفحه آرا و صفحه بند آشنا کنیم.

www.JavanehTeam.ir/?p=2743
Please wait...

پس از این که متن کتاب فارسی، عربی یا انگلیسی از دست نویس به صورت تایپ به کامپیوتر منتقل شد و مراحل آماده سازی متن مثل غلط گیری و اصلاحات و ویراستاری روی آن انجام شد، این وظیفه صفحه آراست که متن خام اولیه را در قالب و چهارچوب کتاب قرار دهد، تا شکل کتاب پیدا کند.

صفحه آرا بایستی به این نکات در انجام کار صفحه آرایی توجه کند:

اول: قطع کتاب

با توجه به موضوع کتاب و همچنین با مشورت با صاحب اثر بایستی قطع کتاب مشخص شود. یعنی شما به عنوان صفحه آرا اندازه های صفحات کتاب را با توجه به شیت بندی و چینش صفحات روی فرم به کارفرما پیشنهاد دهید، و کارفرما با در نظر گرفتن تمامی این موارد قطع کتاب را به شما ابلاغ کند.

برای مثال کتاب های کودک معمولاً به صورت خشتی صفحه آرایی می‌شوند، برای کتاب های آموزشی مقاطع تحصیلی اول تا دوازدهم، معمولا از قطع رحلی استفاده می‌شود، برای کتاب آموزشی دانشگاهی و حوزوی بیشتر از اندازه وزیری و برای کتاب های رمان و … معمولاً از قطع رقعی استفاده می شود.

اگر با قطع های کتاب و اندازه های آن آشنا نیستید حتما این مطلب را مطالعه کنید.

دوم: فونت کتاب

پس از اینکه قطع کتاب، یعنی اندازه صفحات مشخص شد و فایل کتاب به اندازه مورد نظر در آمد، شما بایستی فونت های کتاب را مشخص کنید.

یعنی با تعریف استایل در نرم افزاری که صفحه آرایی را انجام میدهید، فونت های تیترها، سوتیترها (زیرعنوان ها)، متن اصلی و … را مشخص کنید.

استایل بندی (که بهتر است با کلید میانبر انجام شود) به شما کمک می کند که سریعتر عملیات تغییر فونت را انجام دهید و در صورت نیاز همه قسمت هایی که از آن استایل استفاده شده را تغییر دهید.

البته قبلا مطلب در مورد انتخاب فونت در وب سایت تیم طراحان جوانه منتشر شده که در اینجا می توانید این مطلب را مطالعه کنید.

سوم: دستورات کلی

بعد از انتخاب فونت، تعیین فونت تیترها، نقل قول ها، پاورقی‌ها و … بایستی یک سری دستورات کلی روی فایل اعمال کنید، برای این کار با زدن کلید ctrl + H در آفیس ورد و ctrl + F در ایندیزاین، متن یا چیزی را به چیز دیگر تبدیل کنید. منظور از دستورات کلی حذف فاصله های اضافی(تبدیل دو اسپیس به یک اسپیس، تبدیل دو اینتر به یک اینتر و …)، تنظیم فاصله ها و نیم فاصله ها (می، نمی، ها، های، هایی، ه ای و…)، تنظیم فاصله های قبل و بعد علائم نگارشی (نقطه، ویرگول، علامت سئوال، تعجب، دو نقطه و….) و… است.

البته این را هم به خاطر داشته باشید، که اگر این مراحل در تایپ اولیه به درستی رعایت شده باشد، نیازی نیست که شما مجددا این دستورات اعمال کنید، ولی از آنجا که امروزه اکثر تایپ ها را خود مؤلفین انجام میدهند و به احتمال زیاد آشنایی با این موارد ندارند، این نکته را در نظر داشته باشید و در صورت نیاز روی فایل اعمال کنید.

چهارم: صفحات نخست کتاب

پس از انتخاب قطع کتاب، تغییر فونت متن و عناوین و اعمال دستورات کلی، شما کار صفحه آرایی کتاب را شروع کنید. صفحات ابتدایی کتاب معمولا به این شکل چیده می شوند: صفحه اول کتاب بسم الله الرحمن الرحیم، صفحه دوم که پشت بسم الله خواهد بود، یک صفحه سفید، صفحه مقابل که صفحه سه می شود، عنوان کتاب، نام نویسنده و هر توضیحی که می تواند باشد، و می تواند برداشتی از جلد کتاب باشد، صفحه چهار شناسنامه و صفحه پنجم اولین صفحه فهرست خواهد بود.

پس از اتمام فهرست اولین صفحه کتاب که می تواند صفحه عنوان فصل یا مقدمه باشد در بخش (section) جدید ایجاد می شود و به همین ترتیب تا آخر کتاب…

به یاد داشته باشید که صفحات یک تا چهار، شمرده می شوند ولی شماره صفحه ای ندارند، و صفحات فهرست هم معمولاً شماره صفحه نباید داشته باشند، که البته اینکه فهرست شماره صفحه نداشته باشد یا داشته باشد می تواند سلیقه ای باشد.

پنجم: تنظیم سرصفحه

بعد از انجام تمام این مراحل نوبت به تنظیم سرصفحه می رسد، در سر صفحه کتاب شماره صفحه به همراه عنوان کتاب، اسم فصل و … درج می شود، و شماره ها به صورتی باشند که به سمت بیرون کتاب باشند و صفحه اول فصول سرصفحه و شماره صفحه ای ندارد. در صفحه زوج که در تمام کتاب تکرار می شود اسم کتاب، و در صفحه فرد با توجه به تغییر هر فصل عنوان آن فصل ذکر خواهد شد.

اگر سئوالی داشتید در پایین همین نوشته بپرسید تا پاسخ خود را بگیرید…

کمال سپاس

این مطالب را نیز بخوانید:

چهار نکته در طراحی بروشور تبلیغاتی

صفحه آرایی کتاب شعر در آفیس ورد (قسمت دوم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *