صفحه آرایی کتاب شعر در آفیس ورد (قسمت دوم)

چکیده این مطلب:منتشر شده در تاریخ: ۹۷/۰۵/۰۸

در آموزش‌های صفحه آرایی گذشته، قسمت اول آموزش چینش شعر در نرم افزار ورد را آموزش دادیم که مربوط به اشعار با مصراع‌های کوتاه بود، که اصطلاحاً به آن ها چینش ستونی گفته میشد، در این آموزش قصد داریم نحوه چینش شعر به صورت پله‌ای را به شما بیان کنیم. با ما همراه باشید.

www.JavanehTeam.ir/?p=2754
Please wait...

در اشعاری که طول مصراع‌ها بلندتر از آن است و نمی توان از روش ستونی برای چیدن استفاده کرد (صفحه آرایی شعر به صورت ستونی را اینجا بخوانید) باید روش دیگری استفاده کرد که در ادامه آن را خواهیم گفت:
ابتدا به کمک ابزار رسم جدول یک جدول ۲×۲ رسم کنید.

سپس ردیف اول را انتخاب کنید و خط جدا کننده دو خانه جدول را کمی به سمت چپ بکشید.
و برای ردیف دوم هم، همین کار را انجام دهید و خط جدا کننده را به همان اندازه به سمت راست بکشید.

توجه داشته باشید که این اندازه باید به قدر طولانی‌ترین مصراع شعرتان باشد.

برای اینکه با اضافه کردن فاصله و زدن اینتر خطی به جدول اضافه نشود، این تنظیمات را به جدول خود اعمال کنید. (با کلیک راست کردن روی جدول و رفتن به قسمت Table propertis این کار را انجام دهید.)

همچنین با رفتن به تنظیمات پاراگراف حالت پاراگراف را به شکل justify low در آوردید تا از نظر زیبایی و کشیدگی هم شکل خوبی بگیرد. (پس از انتخاب جدول کلیدهای Alt>O>p را پشت سر هم بفشارید.)

حال که جدول به شکلی که میخواستیم در آمد به تعداد ابیات مورد نیاز از آن کپی کنید، و مصراع‌های شعرتان را در آن بچینید. و فقط به جای اینتر پایان هر مصراع از کلید های شیفت و اینتر (shift+inter) استفاده کنید.

برای عدم نمایش خطوط حاشیه جدول از قسمت بورد آن را به صورت None در آورید تا خطوط حاشیه جدول نمایش داده نشوند. (پس از انتخاب جدول و با زدن کلیدهای Alt>O>B وارد این قسمت شوید و این تنظیمات را اعمال کنید.)

به همین سادگی…

این مطالب را نیز بخوانید:

صفحه آرا کیست؟ آشنایی با وظایف صفحه آراء و صفحه بند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *