۷ نکته درباره طراحی صفحات کتاب

چکیده این مطلب: منتشر شده در تاریخ: ۹۹/۰۱/۱۳

این مقاله شما را از طریق عناصر اصلی (و معمول ترین مشکلات) از هر دو نوع طراحی و چیدمان تنظیم می کند. اگر این موارد را در نظر داشته باشید و اهمیت آنها را بفهمید ، طرح بعدی کتاب شما موفقیت خواهد بود.

www.JavanehTeam.ir/?p=3508

بیشتر نویسندگان می دانند که هنگام انتشار کتاب ، پوشش عالی یک این توجه یک خواننده بالقوه را به خود جلب می کند و به روش های ظریف و نه چندان ظریف به آنها می گوید که از داستان شما چه انتظاری دارند. متأسفانه بعضی اوقات به صفحات درونی (که به آن «داخلی» کتاب گفته می شود) توجه زیادی نمی شود.

طراح کتاب ، اریک اسپایکرمن ، یک بار نوشت ، “من کتابهای زیادی را دیدم که دارای جلوه های عالی اما دارای محتوای ترسناک هستند. مانند بسته بندی عالی است ، اما وقتی آن را باز می کنید ، غذای داخل آن قهوه ای و کسل کننده به نظر می رسد. ممکن است هنوز هم تغذیه کننده باشد ، اما اشتهای من از بین رفته است. ”

من کتابهای زیادی را دیده ام که دارای جلد عالی اما دارای محتوای بسیار ترسناک هستند.

این که آیا در نهایت یک کتاب بر روی کاغذ خوانده خواهد شد یا خواننده الکترونیکی است ، طراحی داخلی کتاب می تواند لذت خواننده از یک کتاب را مختل کند یا آن را بشکند. طرح بندی کتاب خاص و قطعاً با اندازه یکسان نیست. طراحی نیز باید متناسب با سبک و ژانر کتاب تنظیم شود. به عنوان مثال: یک کتاب هنری هرگز نباید عناصر گرافیکی را با متن بیش از حد جمع کند – نکته این است که خواننده می خواهد هنر را ببیند! یک طرح شیب دار ، عجله یا ناسازگار کتاب پیام بدی را برای خواننده ارسال می کند و می تواند کتاب را دشوار یا خسته کننده جلوه دهد.

یک فضای داخلی کتاب در دو بخش مهم دلپذیر و متعادل است: حروفچینی (فونت ، اندازه نوع ، فضای بین خطوط و حفره هایی که خطوط را می شکنند) و چیدمان (حاشیه ها ، ستون ها ، و تصاویر و هنر).

این مقاله شما را از طریق عناصر اصلی (و معمول ترین مشکلات) از هر دو نوع طراحی و چیدمان تنظیم می کند. اگر این موارد را در نظر داشته باشید و اهمیت آنها را بفهمید ، طرح بعدی کتاب شما موفقیت خواهد بود.

طرح کتاب خوب

طرح کتاب خوب
کتابی خوش اخلاق
اندازه تر و تمیز
انتخاب اندازه تر و تمیز اولین قدم در طرح چیدمان کتاب است. آیا این یک اندازه استاندارد خواهد بود (مانند ۵/۵ .۵ ۵/۵ یا ۹ ۶) که برای فصل های طولانی یک رمان یا خاطره مناسب است؟ یا شاید یک کتاب هنری گسترده با عنوان کوچک متن در هر صفحه و فضای زیادی برای عکس های بزرگ باشد؟

اگر کتاب شما بیش از ۲۵۰ صفحه باشد ، یک اندازه کوچکتر (۵ x 8 یا کوچکتر) یک کتاب ضخیم تر ایجاد می کند ، که می تواند یک خریدار بالقوه کتاب را خاموش کند. اگر شعرهایی با خطوط طولانی بنویسید ، ممکن است یک قالب گسترده تر را انتخاب کنید تا خطوط شما مجبور به شکستن نشوند.

همچنین باید با استفاده از هنری که مستقیماً روی جلد آن چاپ شده است ، یک جلد کاغذی ، یک گاو شکن با ژاکت گرد و غبار یا یک کیف دستی را انتخاب کنید. کتب سخت افزاری و کیسبوردی هزینه های تولید و حمل و نقل بیشتری دارند.

حاشیه ها

اگرچه آنها از نظر فنی از نظر فضای خالی هستند ، حاشیه ها شاید مهمترین بخش از طرح کتاب باشند. یک صفحه کتاب دارای سه حاشیه (خارج ، بالا ، پایین) و یک ناودان (حاشیه داخلی است که صفحات در آن چسبیده یا دوخته شده اند). هرکدام از این حاشیه ها کار خاصی دارند: حاشیه های بیرون فضای نگه داشتن انگشتان خواننده را هنگام نگه داشتن کتاب فراهم می کند.

حاشیه برتر جایی است که شما معمولاً نویسنده و نام کتاب و همچنین شماره صفحه را مشاهده می کنید (بیشتر درباره موارد بعدی!). حاشیه پایین بالشی از فضای سفید فراهم می کند که از متن متن شما پشتیبانی می کند. روده اطمینان حاصل می کند که متن به قسمت چسب نمی خورد. به طور سنتی ، حاشیه های بیرونی ، بالا و پایین از نظر اندازه تقریباً اندازه دارند (اغلب در حدود نیمی از اینچ) ، در حالی که این ناودان بزرگترین (معمولاً ۰٫۷۵ – ۰٫۹ اینچ) است.

حاشیه های بد در چیدمان کتاب

حاشیه های بد در چیدمان کتاب
حاشیه های نادرست از فاصله ، باعث می شود یک کتاب از تعادل خارج شود.

مبانی تایپوگرافی

مورد بعدی برای حل کردن ، Typeface است. کتاب ها به طور سنتی در قلم های سری مانند Garamond ، Caslon ، Baskerville و Goudy تنظیم شده اند ، اما کتابهای راهنما ، کتابهای هنری ، کتابهای آشپزی و سایر ژانرها برای احساس مدرن و سهولت در خواندن از sans-serif استفاده می کنند.

هر فونت را انتخاب کنید ، اطمینان حاصل کنید که برای طرح بندی کتاب خوانا و مناسب است. اطمینان حاصل کنید که دارای علائم italics ، نیم دانه ، جسورانه و کلاه کوچک است. کتابهای بازرگانی (مانند تریلرها و رمز و رازها) معمولاً کمی بیشتر بزرگ شده اند زیرا مخاطبان آنها تمایل به پیر شدن دارند. اندازه راحت برای اکثر کتاب ها قلم ۱۱pt است.

فضای سفید بین خطوط ، که به عنوان ” پیشرو ” شناخته می شود ، به همان اندازه مهم است. پیشرو اطمینان می دهد که خوانندگان شما می توانند کتاب شما را بخوانند بدون اینکه دچار سردرد از تمام آن سطرهایی شوند که در هم جمع شده اند. از آنجا که کتاب هایی که صفحات بیشتری دارند هزینه بیشتری دارند ، انگیزه ای برای تقلب و گرفتن هر چه بیشتر خط در صفحه وجود دارد. ممکن است در هر کتاب چند سنت صرفه جویی کنید ، اما طرح شما (و خوانایی آن) رنج می برد. به عنوان یک قاعده کلی ، در هر صفحه خطوط ۳۳-۳۶ را هدف قرار دهید.

سر و پا در حال اجرا است

سرهای در حال اجرا خطهای کوچکی در بالای صفحه هستند که اطلاعات مربوط به آنها – نویسنده ، نام کتاب و نام صفحه – را به عنوان خوانده شده در اختیار خواننده می گذارد. گاهی اوقات شماره صفحه در انتهای صفحه قرار می گیرد و آن را “پا” می کند. آنها به خواننده کمک می کنند تا پیشرفت خود را در کتاب ترسیم کند و در صورت گم شدن جای خود ، راه بازگشت را پیدا کند. معمولاً در سمت چپ و راست حاشیه های متمرکز یا قرار داده شده ، سر و پا در حال اجرا نیز یک قاب تصویری زیبا را به بلوک متن شما ارائه می دهد. آنها باید به اندازه کوچک باشند تا در متن متجاوز نشوند ، در حالی که هنوز خوانا و واضح هستند.

هنر و تصاویر

اگر کتاب شما از هر نوع عکس ، تصویرگری و یا هر نوع هنری برخوردار است ، طرح باید برای قرار دادن آنها طراحی شود. بسته به ژانر ، متن و هنر به طرق مختلف تعامل خواهند داشت. اگر شما در حال نوشتن یک کتاب کودک هستید ، مقدار بسیار کمی متن در هر صفحه درست در بالای هنر خواهد بود. اگر این یک کتاب آشپزی است ، ممکن است عکسی از غذا را در سمت چپ ، با دستور العمل دو ستونی در سمت راست بخواهید. یک کتاب عکاسی واقعی ممکن است در هر صفحه دارای عکس های بزرگ و زیبا باشد که زیرنویس های ساده ای در زیر عکس ها و معرفی مختصر آن در ابتدا توسط این هنرمند ارائه می شود. همیشه به اتاق هنر فرصت دهید تا نفس بکشد – یک عکس عالی اغلب موثرتر از یک کولاژ بسیاری است.

جزئیات امضا

این جزئیات کمی جالب است که واقعاً باعث می شود یک طراحی پاپ ایجاد شود و فضای داخلی کتاب به خوبی طراحی شده را از یک قالب جدا کند. ضروری است که فصل ها یا بخش های خود را در عمق صفحه (به نام “سینک”) شروع کنید تا نشانه بصری برای خواننده ایجاد کند و قبل از شیرجه رفتن به مواد جدید ، به آنها یک استراحت ذهنی بدهد.

سینک سینک مکانی عالی برای یک عنصر گرافیکی یا طراحی نوع سرگرم کننده است. یک درپوش افت چشمگیر اضافه کنید یا خط اول را در نوع دیگری تنظیم کنید. (یک نکته وجود دارد: مجدداً از آن فونت ثانویه در سرهای در حال اجرا استفاده کنید تا یک نقوش ایجاد شود!) در این فصل ، می توانید یک گرافیک زیبا اضافه کنید تا بخش ها را به وضوح تعریف کرده و کمی شفافیت بصری را به صفحه خود بیاورید. اطمینان حاصل کنید که آن کوچک است و متناسب با زیبایی داخلی شما است.

طراحی صفحه کتاب سینک و رها کردن کلاه

طراحی صفحه کتاب سینک و رها کردن کلاه
درپوش سینک و رها کردن به خواننده اجازه می دهد که فصل جدیدی را شروع کند. گرافیک یک جزئیات امضایی و اختیاری است که به شخصیت شخصیت می بخشد.

اشتباهات متداول

شایع ترین اشتباه در یک طرح کتاب ، کمبود فضای سفید کافی است. مطمئن شوید که حاشیه های شما فراوان است و پیشرو بودن شما ، سخاوتمندانه است ، بدون اینکه به خوشبختی به نظر برسید. اسناد پردازشگر ورد فضای داخلی کتاب را خوب نمی کنند — حتماً دو تکه را به خط های طولانی تر تغییر دهید و فضای برگه را که اکثر برنامه ها به طور خودکار در ابتدای هر پاراگراف اضافه می کنید ، بیرون بیاورید.

درک کنید که کلمات hyphenated در انتهای سطوح اجتناب ناپذیر هستند ، اما اطمینان حاصل کنید که این کلمه شکست می خورد تا کلمه دیگری ایجاد شود – مانند “overpowering” شدن “بیش از حد قدرت” – که می تواند خواننده شما را گیج کند. برای حمایت از آنها خطوط مجردی را که در پایین (“یتیم”) یا بالای صفحه (“بیوه”) قرار دارد ، دنبال کنید.

یک طرح چیدمان عالی برای شاهکار خود بدست آورید

یک طرح قوی مجموعه ای از تصمیمات کوچک از طرف طراح است. از انتخاب به انتخاب فونت گرفته تا اندازه حاشیه ، مهمترین اصل قوام سخت است – اگر در صفحه سه تصمیمی می گیرید ، باید مایل باشید از طریق دویست صفحه یا بیشتر صفحات آن را بچسبانید!

قبل از غرق شدن در پروژه طرح کتاب خود ، با دقت در مورد این شش قسمت از صفحه فکر کنید: اندازه مناسب ، حاشیه ، نوع ، سر و پا در حال اجرا ، هنر و تصاویر و خطوط سرب متضاد. تصمیمات اندیشمندانه در آغاز طرح کتاب ، اطمینان حاصل می کند که روند کار بسیار روانتر انجام می شود و محصول نهایی برای چشمان خواننده تنظیم و راحت خواهد شد.

نمونه هایی الهام بخش برای صفحه آرایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *