نکاتی درمورد کتاب و انتشارات

چکیده این مطلب: منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۱۱/۱۵

به عنوان یک نویسنده، چاپ کتاب، لذت بخش ترین بخش نویسندگی است. این فرآیند امروزه به لطف تکنولوژی به دشواری گذشته نیست و هرکسی می تواند نوشته های خودش را در قالب کتاب به چاپ برساند. فرض می کنیم شما یک نویسنده هستید و حالا می خواهید که کتاب تان را چاپ کنید تا آن را در دسترس عموم قرار دهید.

www.JavanehTeam.ir/?p=3184

تاریخچه چاپ و نشر کتاب

در سده ی هفدهم مجلات علمی پدید آمدند. نقش صنعت چاپ در زندگی بشر مانند نقش عناصر حیاتی مثل آب و هوا است به علت ایجاد ارتباط میان گذشته و آینده بشر نخستین چاپ خانه ایران در دوره صفویه زمان حکومت شاه صفی در جلفای اصفهان تاسیس شد.

به عنوان یک نویسنده، چاپ کتاب، لذت بخش ترین بخش نویسندگی است. این فرآیند امروزه به لطف تکنولوژی به دشواری گذشته نیست و هرکسی می تواند نوشته های خودش را در قالب کتاب به چاپ برساند. فرض می کنیم شما یک نویسنده هستید و حالا می خواهید که کتاب تان را چاپ کنید تا آن را در دسترس عموم قرار دهید. اما مهم ترین نکاتی که باید قبل از چاپ کتاب تان بدانید، چه نکاتی هستند؟

۱_ برنامه ریزی

اندازه صفحات کتاب چقدر خواهد بود؟ آیا کتاب تان، تصاویر خواهد داشت؟ چه سرویس هایی برای کتاب تان نیاز خواهید داشت؟ آیا کتاب تان نیاز به ویراستاری دارد؟ صفحه آرایی کتاب تان باید چطور انجام شود؟ قبل از اینکه کتاب تان را برای سفارش به انتشارات بدهید، باید این سوالات را جواب داده باشید

۲_ طراحی

جلد کتاب یکی از مهم ترین بخش های هر کتابی است، که در نگاه اول، توجه خوانندگان را به خود جلب می کند. بنابراین طراحی جلد و صفحه آرایی کتاب را باید به یک متخصص سپرد تا خیال تان از این بابت راحت شود. البته صفحه آرایی کتاب با توجه به موضوع کتاب می تواند متفاوت باشد. برای مثال کتاب های کودکان و کتاب های علمی، نیاز به صفحه آرایی خاصی دارند. همه این موارد را باید قبل از چاپ کتاب تان با انتشارات در میان بگذارید.

۳_ تصاویر

تصاویر مهم ترین بخش کتاب ها هستند. اگر تصاویر با کیفیتی اتخاب نشوند، هنگام چاپ آنها، کیفیت خود را از دست می دهند و کیفیت مناسبی نخواهد داشت که می تواند برای هر خواننده ای ناخوشایند باشد.

۴_ کاور مخصوص کتاب چاپی تهیه کنید

کاور یا جلد کتاب های چاپی با کاور کتابهای الکترونیکی متفاوت هستند، بنابراین اگر کاور کتاب الکترونیکی دارید، به یک کاور مخصوص چاپ کتاب نیز برای چاپ دیجیتال کتاب نیاز خواهید داشت. کاورهای کتاب های چاپی را به آسانی نمی توانید خودتان طراحی کنید، پس بهتر است از یک طراح حرفه ای برای این کار کمک بگیرید.به طور معمول، فایل کاور باید حداقل کیفیت ۳۰۰ dpi را داشته باشد. این کیفیت، کمترین کیفیتی است که مانع بلوری شدن کاور می شود. از یاد نبرید که باید از تصاویر با کیفیت برای کاور استفاده کنید و همچنین از رنگ های CMYK نیز برای رنگ های آن استفاده کنید.

۵_ اندازه کتاب

میخواهید که کتابی که چاپ می کنید چقدر باشد؟ اندازه کتاب یکی از فاکتورهای مهم بوده که بر هزینه چاپ کتاب تاثیر گذار است. بنابراین بهتر است که قبل از ارسال کتاب برای انتشارات به تمامی جوانب آن فکر کرده باشید. تعداد صفحات کتاب، اندازه صفحات، رنگی و یا چاپ سیاه و سفید، نوع جلد، نوع صفحات کتاب و تعداد جلد موردنیاز بر هزینه نهایی کتاب تاثیر مستقیم می گذارند.

۶_ تصمیم درستی بگیرید

آیا دوست دارید که جلد کتاب تان گالینگور باشد یا رحلی و یا قطعی؟ همه این موارد در محاسبه هزینه چاپ کتاب موثر خواهند بود، بنابراین باید به دقت به این مسائل نیز فکر کنید. آیا کتاب رنگی خواهد بود یا کتاب سیاه و سفید؟ همه اینها به تصمیم شما بستگی دارد. پس به دقت به این موارد فکر کنید. در یک جمع بندی کلی می توان گفت که چاپ کتاب نسبت به گذشته سختی های خود را ندارد. امروزه به لطف چاپ دیجیتال کتاب می توانیم نوشته هایمان را در زمان کمتری و با کیفیت خیلی بهتری چاپ کنیم. همچنین چاپ کتاب در تیراژ دلخواه نیز این امکان را برای همه فراهم کرده است که با توجه به نیازشان، تعداد کتاب موردنیاز شان را به چاپ برسانند.

افرادی که به طور مستقیم دست اندر کار تولید کتاب هستند:

۱٫ پدید آور Author
۲٫ ناشر
۳٫ چاپ کننده
۴٫ توزیع کننده
۵٫ فروشنده

ویژگی های یک اثر خوب

۱٫ بکر و تازه باشد و تا پیش از آن درباره موضوع مورد بحث، کتاب یا اثر مشابه دیگری منتشر نشده باشد و یا نگاه تازه نویسنده، کهنگی موضوع را تحت الشعاع قرار دهد.

۲٫ نویسنده اثر همه مطالب مرتبط با موضوع را در کتاب های دیگر مطالعه کرده باشد. به دیگر سخن، کلام او فصل الخطابی در آن موضوع باشد.

۳٫ نویسنده همواره در هنگام نوشتن، مخاطب را در نظر داشته باشد و بداند که با نوشتن خود، آیا خوانندگان اثر را راضی می کند یا آنان را از خواندن اثرش تنگ خواهد کرد.

۴٫ زبانی روان و نثری سلیس و بی تکلف اختیار کند.

۵٫ هر گاه به مطلبی از نویسنده ای دیگر اشاره می کند با دقت و وسواس زیاد آن را آن را نقل کند و برای احترام به آن نویسنده و خوانندگان کتاب خود منبع مورد نظر را کاملا معرفی نماید.

۶٫ از دراز نویسی و افزایش بیش از حد حجم مطلب پرهیز کند و بنای کارش را به اختصار و ایجاز بگذارد.

۷٫ از توصیف، استدلال، بررسی علل و نتایج استشهاد، مقایسه، تقسیم بندی در نگارش کتاب بره ببرد تا هم آثار ملال را از چهره خوانندگان کتابش بزداید و او را وادار به مطالعه کامل کتاب کند و نیز پایه های منطقی اثرش را استحکام بخشد.

۸٫ هرگز از ارائه سند و مدرک در تایید نظریاتش و یا نقل حوادث در کتابش دوری نکند.

۹٫ از نوشتن مطالب با کنایه و رمز و نیز از به کار بردن کلمات و جملات مبهم و راز آلود در کتاب بپرهیزد. چون یک اثر همواره برای روشن شدن موضوعی خلق میشود نه برای افزودن بر مجهولات بشری.

نکاتی در مورد طراحی وب سایت

دانستنی های طراحی بروشور و کارت ویزیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *