مزیت نرم افزار ایندیزاین در صفحه آرایی

چکیده این مطلب: منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۱۰/۰۷

وقتی بحث از صفحه بندی و تایپ مطرح می شود اولین نرم افزاری که به ذهن ما می رسد نرم افزار Word هست؛ ولی اگر کار مقداری حرفه‌ای تر شود و قصد داشته باشیم صفحه بندی کتاب یا مجله‌ای را به صورت جدی و در حجم زیادتری انجام دهیم و[…]

www.JavanehTeam.ir/?p=3119

وقتی بحث از صفحه بندی و تایپ مطرح می شود اولین نرم افزاری که به ذهن ما می رسد نرم افزار Word هست؛ ولی اگر کار مقداری حرفه‌ای تر شود و قصد داشته باشیم صفحه بندی کتاب یا مجله‌ای را به صورت جدی و در حجم زیادتری انجام دهیم و متنی که قرار است کتاب شود دارای تصاویر، جداول و نمودارها  باشد، با کمی بررسی می‌بینیم که نرم افزار ورد دارای قابلیت‌های لازم جهت تنظیم دقیق آن ها نیست و نیاز به نرم افزاری قوی تر و کامل تر داریم.
همچنین اگر بخواهیم محصول را برای چاپ صنعتی مهیا نماییم، نرم افزار Word قادر نیست امکانات لازم را برای تنظیمات چاپی در اختیار ما بگذارد.
اینجاست که نرم افزارهای حرفه ای تر به میان می آیند. که یکی از مهم ترین آن‌ها نرم افزار ایندیزاین است.

تفاوت‌های میان نرم افزارهای ورد و ایندیزاین

همانطور که می دانید نرم افزار ورد بیشتر برای تایپ متون به کار می رود و در حوزه چیدمان و صفحه بندی کاربرد زیادی ندارد. به این دلیل است که در جستجوی نرم افزاری به منظور صفحه آرایی و انجام تنظیمات مجله یا کتاب خود هستیم که برای نیل به این هدف نرم افزارهای بسیاری موجود است.

ولی تعداد نرم افزارهایی که فقط برای این هدف ایجاد شده اند بسیار محدودند که از پرکاربردترین آنها نرم افزار Quark Express و نرم افزار Adobe InDesign را می توان ذکر نمود. InDesign در حقیقت جایگزینی می باشد که شرکت ادوبی در سال ۱۹۹۴ جهت پیشگیری از شکست نرم افزار PageMaker خود در مقابل Quark Express عرضه نمود.

از مزیت های نرم افزار ایندیزاین می توان به قدرت بسیار بالای آن در صفحه آرایی، حروف نگاری، کادربندی، ستون بندی، صفحه بندی و مواردی از این دست اشاره نمود. امروزه با افزایش انتشار دیجیتال و نیاز به ایجاد خروجی های متعدد که در تمامی رسانه ها مانند تبلت ها، تلفن های همراه، رایانه های شخصی و کتاب های دیجیتال قابلیت عرضه داشته باشد، قدرت این نرم افزار توانمند بهتر و بیشتر مشخص می شود.

مزایای استفاده از نرم افزار ایندیزاین

۱- وجود ابزارهای طراحی توانمند داخل خود نرم افزار ایندیزاین.

۲- افزایش سرعت کار در مراحل پیش از چاپ، چاپ و طراحی با بهره گیری از ابزارهای مفید کنترلی مانند غلط گیری خودکار در این نرم افزار.

۳- هدایت پروژه از مرحله طراحی تا مرحله چاپ یا خروجی دیجیتال با هماهنگی بسیار زیادی که میان نرم افزارهای مجموعه ادوبی مانند فتوشاپIllustrator، Acrobat ، Adobe Flash و غیره ایجاد گشته است.

۴- امکان تولید و نشر دیجیتال با ایجاد خروجی دیجیتال به صورت فایل های swf و pdf به منظور اجرا در رسانه های متفاوت و طراحی کتاب های دیجیتال زیبا و جذاب

۵-وجود ابزارهای تنظیمی مفید مانند ابزار تعریف سریع جدول، خطوط راهنمای هوشمند و … .

۶- وجود ابزارهایی توانمند به منظور تایپوگرافی حرفه ای با امکان تعریف استیل و پاراگراف بندی.

اگر کمی با این نرم افزار کار کنید می بینید که محدودیتهایی که در نرم افزار ورد وجود داشتند، اصلا وجود ندارد و کاربر با فضایی روبرو می شود که هزینه های صفحه بندی و چاپی بسیار کاهش پیدا می کند و به راحتی می توان در زمانی محدود و اندک تنظیمات بسیار زیبایی را انجام داد.

طراحی پشت جلد کتاب

نکاتی در مورد طراحی لوگو بهمراه اشتباهات رایج موجود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *