آینده‌ی طراحی سایت

چکیده این مطلب: منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۱۰/۰۲

همیشه سرعت تکنولوژی، بیش از حد انتظار است. در چند سال اخیر شاهد دسترسی آنی به اطلاعات از طریق مواردی مانند گوگل و ویکی‌پدیا هستیم. طراحی وب برای این سرعت بالای دستیابی به اطلاعات چه تغییراتی باید بکند. پیش‌بینی آینده کار ساده‌ای نیست اما می‌توان روند حرکت آن را تقریباً[…]

www.JavanehTeam.ir/?p=3107

همیشه سرعت تکنولوژی، بیش از حد انتظار است. در چند سال اخیر شاهد دسترسی آنی به اطلاعات از طریق مواردی مانند گوگل و ویکی‌پدیا هستیم. طراحی وب برای این سرعت بالای دستیابی به اطلاعات چه تغییراتی باید بکند.

پیش‌بینی آینده کار ساده‌ای نیست اما می‌توان روند حرکت آن را تقریباً پیش‌بینی کرد. با روند فعلی، منتظر مسیری روشن و ایده‌های جدیدی در طراحی هستیم. کسانی که در این مسیر پیش بروند، در عصر جدید تکنولوژی پیشتاز خواهند بود.

کاربران روز به روز با تجربه‌تر می‌شوند.

رشد شبکه‌های اجتماعی موجب شد خیلی افراد که از وارد کردن آدرس سایت در مرورگرها وحشت داشتند، کم کم به شبکه جهانی وصل شوند. و وب نیز که تصور می شد فقط بستری برای متن و تصویر باقی خواهد ماند، شاهد یکپارچگی با آپ های استاندارد شده است
این مسئله، به سبب افزایش مشارکت کاربران اینترنتی است. امروزه زمینه‌های بیشتری جهت تعامل کاربران با وب‌سایت‌ها فراهم‌شده است. شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها، چت تصویری و وب‌سایت‌های اشتراک‌گذاری تصویر، نمونه‌هایی از این موضوع هستند.
آینده وب به‌سوی تقویت و افزایش تعامل با کاربر پیش می‌رود. می‌توان روزی را پیش‌بینی کرد که کاربران قادر به پیاده‌سازی استایل و ایده‌های مختص خود، برای وب‌سایت موردنظر خود باشند. همچنین امروزه در اکثر وب‌سایت‌های مدرن، تنوع سایز و فونت‌های آماده را شاهد هستیم.
در واقع در آینده نقش طراح کم میشود و این هنرمندان دیجیتال هستند که سعی می کنند بر هنر خود تمرکز بیشتری کنند.
اکثریت باید موافق این موضوع باشند که این تغییرات، با حجم دو برابر افکت‌ها همراه خواهد بود. با افزایش دسترسی و دخالت کاربران وب، تعامل کمتری با طراح وب را شاهد خواهیم بود. هنرمندان دیجیتال، قادر خواهند بود، بر علاقه خود، یعنی هنر، تمرکز بیشتری داشته باشند.

سیر صعودی رایانش ابری

تمامی وب‌سایت‌های آنلاین، نیازمند نوعی هاستینگ هستند؛ که رایج‌ترین نوع آن اجاره یک فضا در یک ماشین فیزیکی یا مجازی در یک سرور، در نقطه‌ای از جهان است.


با گسترش رایانش ابری و امکان دسترسی بیشتر به آن، شاهد هاستینگ ابری وب‌سایت‌ها خواهیم بود. به این معنی که بخشی از سرور وب‌سایت، اطلاعات و اسکریپت‌های فرآیندهای نهایی را در پشت‌صحنه نگه‌داری کرده و کاربران شاهد سرعت بارگذاری بالاتری خواهند بود.
در طراحی نهایی هر چیزی، می‌توان امکان استفاده از این ابزار قدرتمند را نیز گنجاند. با چنین ابزار قدرتمندی، توسعه‌دهندگان بدون شک اولین فتوشاپ یا تصویرگر معادل آن را، درون مرورگرها ایجاد خواهند کرد. این فرآیند در این دهه، صنعت طراحی وب را تکان خواهد داد.

محتوای فرم پویا

قطعاً اشکال متنوع فرم‌های تشخیص صحت را دیده‌اید که می‌توانند صحت کلمه عبور یا ایمیل شمارا بررسی کنند. آنچه اکثراً به آن توجهی نمی‌شود، توسعه نهایی لازم ، برای ایجاد چنین قابلیت‌هایی است. با استفاده از قابلیت‌های اسکریپت‌های متن‌باز مانند jQuery، ایجاد چنین افکت‌هایی آسان‌تر می‌شود.
فکر می‌کنید پر کردن فرم‌ها در وب در آینده، چقدر ساده خواهد بود؟ می‌توان تصور کرد فرآیند عضویت بسیار ساده‌تر ازآنچه اکنون شاهد آن هستیم، خواهد بود. به‌طور مثال افراد می‌توانند به‌حساب کاربری گوگل یا فیس‌بوک خود واردشده و از طریق آن فیلدهای پروفایل خود را به‌صورت خودکار تکمیل کنند.


این ایده همچنین می‌تواند سبب یکپارچه شدن و حذف تعدادی از صفحات عضویت شود. با عملی شدن این موضوع، شاهد اپلیکیشن های ایجاد حساب کاربری از طریق اتصال به فیس‌بوک و توییتر خواهیم بود. این موضوع نفع زیادی خواهد داشت زیرا درواقع اطلاعات هیچ کلمه عبوری روی سرور کسی ذخیره نشده و می‌توانید تنها با چند کلیک در یک وب‌سایت هویت خود را تائید کنید.
همچنین روند طراحی پویای، می‌تواند از طریق لینک کردن تمامی حساب‌های کاربری شخص به یکدیگر، امکان شخصی‌سازی بیشتری را فراهم سازد. می‌توان ایجاد ویژگی‌های HTML و JS جهت کار با این داده‌ها و عملی کردن آن روی اپلیکیشن های وب را، متصور شد.
این موضوع موقعیتی بسیار خوب برای فعال بودن در صنعت طراحی است. امروزه در اطراف خود شاهد نوآوری‌های بسیار هستیم و هرماه چیزهای جدیدی اختراع و یا روی آن کار می‌شود. روندهای مختلفی دنبال شده و کنار گذاشته می‌شوند و باگذشت هر دوره، شاهد یک جهش بزرگ در تکنولوژی دیجیتال خواهیم بود.

نقطه کانونی در طراحی صفحات

طراحی پشت جلد کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *